prawawpracy 19.11
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Nowoczesne kamuflarze
(2015-10-28)

Osoby, które interesują się tematyką militariów, z pewnością słyszały o MultiCam. To nowoczesny kamuflaż, który pozwala wtopić się w otoczenie, zarówno w górach, jak i w lesie czy na śniegu.

fotolia_87194607_subscription_monthly_m.jpg

Kamuflaż służy do maskowania, czyli rodzaju zabezpieczenia bojowego, które ma na celu wprowadzenia przeciwnika w błąd lub ukrycia wojska. Dla przeciętnego obywatela jest to pojecie dość odległe, znane tylko z filmów wojennych i sensacyjnych,  ale dla żołnierza to często kwestia życia i śmierci. Jako przykład można podać szturm na bazę wroga znajdującą się w lesie lub na osłoniętym pustynnym terenie. Żołnierz, który rzuca się w oczy swoim mundurem najprawdopodobniej zostanie szybko zneutralizowany. Odpowiedni kamuflaż to podstawa do przetrwania i skutecznego przeprowadzenia akcji.

Multicam to nowoczesny kamuflaż, który został zaprojektowany w ten sposób, by żołnierz mógł wtopić się w otoczenie bez konieczności zmiany uniformu.W percepcji wizualnej kamuflaż wykorzystuje naturalne skłonności ludzkiego oka i mózgu do postrzegania wyrazistych kształtów, rozmiarów i kolorów. Wzór Multicam odbierany jest jako część szerszego tła, osoba obserwująca teren zatraca krawędzie, dzięki czemu zakamuflowany użytkownik jest w stanie się w pełni zakamuflować.

Multicam łączy siedem różnych odcieni zieleni, brązu i beżu, stąd posiadacz tego unfiormu pozostanie niezauważony zarówno w warunkach leśnych, jak i w pustynnych. Może też wtopić się w górski pejzaż, jak i krajobraz tropikalnej dżungli. O zaawansowaniu technologicznym tego kamuflażu świadczy fakt, że dostosowuje się on do obowiązującego stopnia nasłonecznienia, tła, rodzaju terenu, warunków atmosferycznych czy pory dnia i roku. Do produkcji Multicam wykorzystywane są wysokiej jakości tkaniny, jak na przykład Cordura. Dobra tkanina zapewnia trwałość kamuflażu, nie zmywa się on pod wpływem warunków atmosferycznych i nie zmienia pierwotnych odcieni i proporcji.

Multicam został opracowany i opatentowany przez firmę Crye Precision LLC. Powstał on w oparciu o kamuflaż Scorpion Pattern, który zmodyfikowano i wprowadzono na rynek cywilny pod nową nazwą. Multicam szybko znalazł uznanie wśród wielu armii, nie tylko amerykańskiej, ale i rosyjskiej, chilijskiej, australijskiej, brytyjskiej czy gruzińskiej.

Źródło:

Kamuflarze Multicam - http://greenside.pl/multicam.html

Historia Multicam - https://pl.wikipedia.org/wiki/MultiCam

Producent Multicam - http://multicampattern.com/