Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Dlaczego warto zainwestować w monitoring?
(2014-01-02)

Życie w dużym mieście oprócz niewątpliwych zalet, ma także pewne minusy, na przykład wysoką przestępczość. Częste kradzieże, pobicia i włamania mają natężenie tym większe, im większe jest skupisko ludności, w którym potencjalny przestępca czuje się bardziej anonimowy. Potrzeba zapewnienia poczucia bezpieczeństwa sprawia, że monitoring jest dziś chętnie zakładany nie tylko przez firmy, ale także osoby prywatne.

Monitoring skuteczny w walce z przestępczością

Monitoring firm i prywatnych posesji nikogo już dziś nie dziwi, upowszechnienie technologii CCTV pozwala poczuć się pewniej, ograniczając ryzyko wystąpienia szkód. Uniwersalność tego typu rozwiązań sprawia, że potencjalny przestępca nie może czuć się bezpiecznie, zdając sobie sprawę, że przestał być anonimowy. Sam fakt zainstalowania monitoringu jest skutecznym straszakiem psychologicznym – wszak włamujący się na prywatny teren, nie wie zazwyczaj ile urządzeń rejestrujących ruch jest zainstalowanych, ani w jakich punktach zostały one rozmieszczone.

Skuteczność monitoringu potwierdzają zresztą statystki – w przypadku dużych rejonów objętych dozorem kamer, liczba zarejestrowanych przypadków działań niepożądanych spada od 50 do nawet 100%. Jest to działanie czysto prewencyjne, mające zastosowanie zarówno w odniesieniu do dużych obszarów miejskich, jak i terenów przyzakładowych, parkingów, posesji itp. Osobną sprawą z kolei jest wykrywalność przestępstw – nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak bardzo obraz z monitoringu może przysłużyć się policji w ustaleniu sprawców.

W dużych skupiskach ludności monitoring jest obecny od lat - CCTV w Warszawie co roku rejestruje tysiące zdarzeń, dzięki czemu mieszkańcy otrzymują potrzebne poczucie bezpieczeństwa. Monitoring w Warszawie, między innymi takich firm jak cascon.pl, staje się więc już nieodzownym elementem przestrzeni miejskiej oraz prywatnych posesji.

Inne zastosowania  monitoringu

Obraz z kamer może być szeroko wykorzystywany jako narzędzie kontroli procesów w przemyśle, doskonale sprawdzając się jako pomoc dla koordynatora. Innym zastosowaniem jest monitoring kluczowych elementów, mających bezpośredni wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa, typu śluzy w budowlach wodnych, itp.

Monitoring pełni także rolę rozrywkową – informując o pogodzie czy przekazując obraz z atrakcyjnie turystycznie miejsc.

Jego zaletą jest to, że jest narzędziem prawie bezobsługowym – zapisywania danych na dyskach twardych pozwala na odtworzenie interesującego momentu w dowolnym czasie, bez konieczności angażowania się w fizyczny dozór. Instalacja monitoringu jest także inwestycją opłacalną – duża konkurencja wśród producentów urządzeń sprawia, że ceny są niskie a technologie powszednieją z korzyścią dla jakości odbieranego obrazu.

źródło fotografii: shutterstock.com