Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Złodziej czyha
(2013-10-30)
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego domu bez prądu elektrycznego. Wszystkie sprzęty, które ułatwiają nam codzienną egzystencję działają właśnie za sprawą elektryczności. Takie przedmioty często mają dużą wartość, dlatego niejeden z nas drży o swój majątek, kiedy musi wyjechać na dłuższy czas. Minęły już czasy, kiedy największymi skarbami była biżuteria dziedziczona z pokolenia na pokolenie, piękne futra i kożuchy wykonywane ręcznie w pracowniach, rzadkie monety, czy po prostu zwykła gotówka. 

Dzisiaj pieniądze trzymamy w banku, a resztę kosztowności (o ile taką posiadamy) w małych sejfach. Nasz majątek stanowią teraz właśnie owe sprzęty elektroniczne, które są rozsiane dosłownie po całym domu. O ile większość z nich jest niemożliwa do swobodnego wyniesienia (jak roboty kuchenne, pralki, kuchenki itp.) tak te mniejsze mogą stać się łatwym łupem dla złodzieja (często giną aparaty fotograficzne, przenośne dyski, kamery, tablety , laptopy). Niestety, nikt nie zagwarantuje nam, że nie zostaniemy ofiarami rabunku. Właśnie dlatego warto pomyśleć o swoim majątku i zastosować kilka zabezpieczeń.

Najważniejsze to oczywiście utrudnienie dostępu do wnętrza domu. Warto zatem wstawić okna antywłamaniowe oraz zamontować specjalne rolety zewnętrzne. Istotne też będą dobre drzwi  (także antywłamaniowe) ze specjalnymi bolcami uniemożliwiającymi wyjęcie ich z zawiasów. Nie trzeba chyba wspominać o dobrych zamkach, których otwarcie bez klucza jest praktycznie niemożliwe. Dobrym trikiem jest zamontowanie takiego zamka, który otwierany jest wyłącznie z zewnątrz. Bardzo przydatne będzie także monitorowanie mieszkania specjalnymi kamerami. Dzięki takim zamontowanym kamerom będziemy mieli stały podgląd wnętrza domu, dzięki czemu będziemy w stanie szybko zareagować nie tylko na niepożądanego gościa, ale także na możliwe inne nieszczęścia (np.: pożar, lub zalanie). Jeżeli dodatkowo będą wyposażone w funkcję nagrywania, w razie czego otrzymamy materiał, który pozwoli ustalić przyczyny całego wydarzenia, jego przebieg, a w przypadku włamania- być może ustalić sprawcę.